KONKURS FRYZJERSKI POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI IM. MISTRZA JANUSZA SZYMAŃSKIEGO

DLACZEGO KONKURS IM.MISTRZA JANUSZA SZYMAŃSKIEGO?

Sekcja fryzjerska działająca przy Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu zdecydowała o wybraniu Mistrza Janusza Szymańskiego na patrona organizowanego przez nas konkursu, gdyż mimo tylu zasług jeszcze nie powstała taka inicjatywa. To wzór do naśladowania przez młodych adeptów fryzjerstwa. Chcielibyśmy, aby pamięć o Nim przetrwała.

NOTA BIOGRAFICZNA

Janusz Szymański (1948-2015) – polski fryzjer, mistrz fryzjerstwa artystycznego, uczeń Antoniego Cierplikowskiego. Sztuki fryzjerskiej uczył się początkowo pod opieką ojca. W 1966 roku wziął udział w konkursie fryzjerskim zorganizowanym przez goszczącego w Polsce – Antoniego Cierplikowskiego i jako laureat konkursu 12 lutego 1967 roku przybył do Paryża w ramach stypendium by pobierać nauki u samego mistrza jako jego ostatni uczeń. Był laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych. Prowadził salon fryzjerski w Warszawie.
W 2009 roku wziął udział w realizacji filmu dokumentalnego pt. Ręka Fryzjera w reż. Tadeusza Króla. Był również jurorem Open Hair Festival.

Antoni Cierplikowski ps. Antoine (ur.1884 r. w Sieradzu, zm. 1976 r.) – fryzjer o międzynarodowej sławie, twórca nowych trendów w dziedzinie fryzjerstwa, a właściwie całej stylistyki kobiecej. Artysta i przyjaciel artystów, polityków i głów koronowanych, mecenas sztuki. Zwany „królem fryzjerów – fryzjerem królów” (Nadzorował między innymi fryzury w czasie koronacji króla Anglii Jerzego VI)
W 1901 roku wyjechać do Paryża. W 1910 roku miał już swój zakład fryzjerski. Dzięki aktorce teatralnej Ève Lavallière, wylansował nową fryzurę a’la garçon, czyli na chłopczycę, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej. Wikipedia

PROGRAM IV KONKURSU FRYZJERSKIEGO POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI IM. MISTRZA JANUSZA SZYMAŃSKIEGO

  • 8.30 – REJESTRACJA UCZESTNIKÓW KONKURSU
  • 8.50 – POWITANIE UCZESTNIKÓW KONKURSU PRZEZ ORGANIZATORÓW
  • 9.00 – 9.45 I KONKURENCJA DAMSKA
  • 10.00 – 11.30 II KONKURENCJA DAMSKA
  • 11.40 – 12.40 III KONKURENCJA DAMSKA
  • 12.50 – 13.20 KONKURENCJA MĘSKA
  • 13.20 – 13.50 NARADA KOMISJI OCENIAJĄCEJ
  • 14.00 PODSUMOWANIE KONKURSU I WRĘCZENIE NAGRÓD

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie.